Technický stav
Testovací jízda
Abyste mohli co nejlépe sledovat zvuky motoru, vypněte pokud možno větrák (popř. klimatizaci) a hudbu. Požádejte své spolujezdce (pokud nejedete sám), aby během jízdy nehovořili. Nic tak nebude odvádět Vaši pozornost.
Převodovka
Rychlosti musí jít zařadit lehce, plynule a přesně. Je třeba vyzkoušet řazení při pomalé, klidné jízdě i při sportovní jízdě při vytáčení otáček do maxima a razantním přeřazování rychlostí. Nemělo by se stát, že by rychlost nešla hladce zařadit, že by bylo třeba ji „dotlačit“ za použití síly a při řazení by se neměly ozývat jakékoli nežádoucí zvuky.
Automatická převodovka
Všechny stupně musí být možno zařadit rychle a i při razantním přeřazení musí být záběr okamžitý a plynulý. Nesmí se ozývat žádné zvuky, které by signalizovaly, že reakce nebyla okamžitá. Při zařazení zpátečky i při zařazení parkovacího režimu nebo neutrálu by se měly rychlosti hladce vyřadit. Vyřazení rychlosti by nemělo být provázeno žádným „lomcováním“ řadící páky nebo hučením. Pokud ano, pak je problém se spojkou nebo s mechanickým systémem v převodovce.
Brzdy
Účinnost brzd ověříte při prudkém brzdění z vysoké rychlosti – pokud se ozvou nezvyklé zvuky nebo dokonce rány či vibrace, nejdou brzdy v pořádku. Důležité je také zjistit, zda brzdy „nevadnou“, tedy zda se nesnižuje při opakovaném brzdění jejich účinnost. Pusťte na rovném úseku na chvíli volant a brzděte – pokud auto „nedrží stopu“, jsou na vině špatné brzdy, uchycení nebo poškození náprav, špatná geometrie nebo sjeté pneumatiky.Ložiska kol
Opotřebení se projeví slyšitelným „hučením“. Otáčejte za jízdy volantem pozvolna tak, aby se váha vozu přenášela na jednu stranu. Poslouchejte rozdíl mezi zvukem při zatížení a odlehčení – opotřebované ložisko více „hučí“ při zatížení.
Výfuk, katalyzátor
Na závadu výfuku nebo katalyzátoru by nás mělo upozornit „zvonění“ – kovový, cinkavý zvuk, což znamená, že vnitřní části jsou poškozeny. Toto je hlavně důležité u katalyzátoru, protože hrozí, že vozidlo neprojde následnou kontrolou emisí.
Kouřivost motoru
Bílý hustý kouř znamená, že do spalovacího prostoru zřejmě uniká voda z chladícího systému. Vadné může být například těsnění pod hlavou motoru, nebo je zde i prasklina. Pokud je kouř modrý, motor je ve stadiu značného opotřebení. Problém může být v pístních kroužcích. Černý kouř znamená, že je do motoru přiváděno větší množství paliva, než je motor schopen dokonale spálit. Motor je tzv. „představen“ – jeho tlaky na válcích nejsou dostatečné. Vada byla zakryta nastavením palivového čerpadla na vyšší přívod paliva. To se projeví i vysokou spotřebou.
Spojka
Při zařazení stupně 4 nebo 5 přidržte motor ve středních otáčkách, sešlápněte spojku a rychle ji uvolněte. Je-li v pořádku, mělo by následovat škubnutí. Pokud je ale „načatá“, následuje jemné proklouznutí a teprve pak převodový stupeň zabere. Když vůz stojí a motor běží, zařaďte stupeň 1 nebo 2. Zatáhněte ruční brzdu a pokuste se rozjet. Mělo by následovat zhasnutí motoru. V případě neúplné funkčnosti následuje proklouznutí, motor běží dál a auto se snaží rozjet. Když vůz stojí a motor běží, otevřete si okénko, vyřaďte rychlost a sešlápněte spojkový pedál. Neměli byste slyšet žádnou rezonanci. Při sešlápnutí a uvolnění pedálu by se měl ozývat stejný zvuk. Pokud ne, je na čase vyměnit spojkové ložisko.
Podvozek a tlumiče
Ještě před jízdou zkuste jednoduchý test: zatlačte na blatník v místě nad tlumičem, auto by rozhodně nemělo v houpání pokračovat! Při prudkém zastavení by nemělo dojít k tendenci zpětného pohybu vozu. Vibrace způsobené nerovností vozovky by se neměly přenášet do řízení. Toto může být způsobeno opotřebením závěsů ramen, čepu řízení, stabilizátoru, apod.
Motor
Začněte pomalým rozjížděním – chod motoru by měl být plynulý, bez jakéhokoliv škubání. Zrychlujte pomalu až do maximálních otáček. V záběru motoru by neměly být žádné prodlevy ztráty výkonu. Pokud je motor vybaven turbodmychadlem, trvá chvíli, než začne působit, ale potom by měl být již znatelný plynulý nárůst výkonu. Chyba je také, když je například chod plynulý do 4000 otáček, tam výkon znatelně poklesne nebo začne motor citelně škubat a pak se zase vše ustálí. Problém můžeme hledat např. v řídící jednotce motoru nebo ve vstřikování či v účinnosti turbodmychadla, pokud jim je vůz vybaven.
Poloosy (homokinetické klouby)
Na test poloos je třeba vybrat místo, kde je možné s autem zatáčet na obě strany. Od pomalého rozjíždění do kruhu přejděte i k razantnějšímu přidávání plynu. Neměly by se ozývat žádné neobvyklé zvuky, zejména byste neměli slyšet zvuky podobné přeskakování řetězu na ozubeném kole. Pokud ano, je poloosa špatná.
Sbíhavost
Na rovném úseku za jízdy dejte na chvíli ruce pryč z volantu – uvidíte, zda auto „netáhne“ do stran, totéž zkuste při zvyšování i snižování rychlosti. Ideální je samozřejmě nechat zkontrolovat geometrii vozu v servisu.
Prohlídka vozu na rampě
Nejlepší věc, jakou můžete udělat pro to, abyste koupili kvalitní vůz, je přivést si svého mechanika. A pokud se tomu autobazar brání, jistě není vše v pořádku. Tato služba by dnes měla být naprostou samozřejmostí.
Výfukový systém
Výfuk by neměl být prorezavělý, pozor hlavně na spoje jednotlivých částí a v žádném případě by neměl chybět funkční katalyzátor, pokud jim má být vozidlo povinně vybaveno. Bez něj totiž vůz neprojde měřením emisí a STK a tudíž je vozidlo nezpůsobilé provozu.
Tlumiče
Zespodu také dobře vidíte tlumiče, které by měly být suché, bez jakékoli známky úniku náplně tlumiče Pružiny nesmí být poškozené nebo jinak zdeformované.
Motorová část podvozku
Přejděte k motorové části a opět sledujte stopy po prosakujícím oleji ve všech možných spojích. Dále nesmí být poškozena ani provizorně zavařena olejová vana a převodovka.
Kola a pneumatiky
Opět prohlédněte pneumatiky, zda neobjevíte nesouměrné opotřebení. Kolo protočte, uvidíte, zda není poškozené a uslyšíte i ložisko. Nebojte se vzít za kolo a silou s ním zalomcovat. Neměla by být cítit žádná vůle a kolo by mělo sedět na nápravě napevno.
Celkový stav podvozku
Nejprve zkontrolujte celkový stav podvozku – zda jsou všechny spoje originální a s neporušeným tmelem, zda jsou souměrné, zda je nástřik podvozku souvislý a neporušený. Nesmí se nikde objevit neoriginální spoj (svár), který by značil, že auto bylo „sestaveno“ ze dvou nebo více části! Na nosných částech podvozku lze rozeznat dobře, zda byl vůz vážně havarován či poškozen. Celý podvozek by měl být beze stop oleje a rzi.
Brzdy
Podívejte se na brzdové kotouče – měly by mít dostatečnou tloušťku, nesmí na nich být hrany, vrypy nebo držáky, které by snižovaly jejich účinnost!
Pneumatiky a nápravy
Zkontrolujte přední i zadní nápravy – jakýkoliv atypický odklon kol je podezřelý. V důsledku toho se nesprávně sjíždějí pneumatiky, což ohrožuje bezpečnost jízdy. Právě nesouměrně sjeté pneumatiky nám napoví, zda není závada na sbíhavosti kol, na tlumičích či na nápravách.
Elektrické součásti
Zkontrolujte elektroinstalaci elektronický systém: ověřte si, zda automobil svítí – včetně důležitých brzdových světel a směrových světel, zda je funkční klakson a stěrače. Nezapomeňte zkontrolovat funkčnost elektrického stahování okének, klimatizace a všech kontrolek. Pokud je vůz vybaven elektrickým nastavováním sedaček, popř. jejich elektrickým vyhříváním nebo elektrickým ovládáním zpětných zrcátek, vyzkoušejte i toto.